Pico

Portekiz’in bu adaları için zamanın da Amerika ile Portekiz arasında fazlasıyla problem yaşanmış, Atlantik okyanusunun Portekiz’e olan kıyısına biraz daha yakın olarak ortasına konuşlanmış olan bu takım adalarının her biri volkanik oluşumlardır. Volkanik yapı dolayısıyla alüvyonların fazla olması bu odaları tam anlamıyla yemyeşil bir cennete çevirmiştir.

Dağlık ve engebeli bir arazi olması bu insanları yıldırmamış, tıpkı bizim güzelim Karadeniz’imizin dağları gibi burada da tarım için dağlar iş araçları ve traktörler yardımı ile tarıma elverişli hale getirilmiş. Sonuç olarak ortaya dünyaca meşhur ananas ve muzları ortaya çıkarmış.

pineapple
Ananas

Pico adası ismini Pico dağı ile paylaşmaktadır, araştırmalarıma rağmen hangisinin daha önce adlandırıldığını bulamadım, Pico dağı deniz seviyesinden 2.3 km yükseklikte bulunarak Portekiz’in en yüksek dağı, Torre dağı ise ondan sonra gelerek 1.9 km gibi bir yüksekliğe sahip.Volkanik bir dağ olan Pico çevresinde halk yerleşik bir şekilde yaşamakta 1720 den beri volkanik aktivite göstermeyen sönmüş bir dağdır ve umarız da öyle kalır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s